Kategorie
 
 
 
 
 
Filc wełniany

 

Co jest filc?

Filc wełniany to tradycyjny i wyjątkowy materiał naturalny. Uważa się nawet, że jest to pierwsza tkanina w historii ludzkości utkana z owczej wełny ponad 10 000 lat temu w Azji Mniejszej. Dzięki naturalnej migracji narodów i wszechstronnemu wykorzystaniu filc rozprzestrzenił się na cały świat i stał się integralną częścią naszego życia. Jest łatwo degradowalny i w 100% odnawialny.

Charakterystyka fali:

  • wełna pochłania 40% wody i 100% wilgoci,
  • właściwości hydrofobowe i hydrofilowe,
  • najwyższa chłonność w porównaniu do innych włókien,
  • ognioodporny, nie topi się,
  • punkt zapłonu wynosi 600 ° C,
  • zdolny do rozkładu,
  • materiał odnawialny.

Jak powstaje filc?

Produkcja filcu wełnianego to tradycyjny i rozległy proces produkcyjny, który ma precyzyjną sekwencję. Oto uproszczone etapy produkcji:

  1. Czesanie: Najpierw należy wyczesać wełnę owczą. W tym procesie zanieczyszczenia są usuwane, a włókna wełny są prostowane i rozplątywane. Proste włókna kontynuują proces produkcyjny jako ciągła warstwa włókien wełnianych.
  2. Warstwowanie: ta warstwa włókien wełnianych jest cienka i stosunkowo cienka. Dlatego konieczne jest ułożenie kilku takich warstw jedna na drugiej, które działają jak cienkie warstwy puszystej „waty”. Ta mieszanka jest nadal delikatna i niejednorodna.
  3. Filcowanie: w celu uzyskania gęstej, jednorodnej i mocnej powierzchni filcu, puszyste warstwy włókien wełnianych są kierowane do procesu filcowania. Tutaj oddziałuje na nie połączenie wilgoci, ciepła i tarcia, które uruchamia proces filcowania, podczas którego włókna wełny przeplatają się i zagęszczają. W tym procesie włókna wełny stają się filcem, który jest gęsty, mocny i jednorodny.
  4. Walcowanie: w celu uzyskania optymalnej gęstości filc poddawany jest procesowi walcowania, w którym jest dalej zagęszczany przez działanie mechaniczne.
  5. Suszenie: ponieważ filc po produkcji jest mokry, należy go wysuszyć.
  6. Cięcie: cięcie skraca wszystkie długie włókna wełny, które niepotrzebnie wystają z powierzchni filcu.
  7. Prasowanie: gotowy filc wełniany powinien mieć płaską i jednorodną powierzchnię oraz odpowiednią grubość. Do tego celu służy proces prasowania filcu, w którym filc przechodzi przez rozgrzane rolki, które kompensują wszelkie niedoskonałości.
  8. Nawijanie lub skracanie: w ostatnim kroku gotowy filc jest nawijany na papierowe tuby w postaci rolek lub cięty w postaci gotowych płyt filcowych.

 

Nasze filcowe opcje

 

Filc wełniany z naszej oferty produkowany jest zgodnie z europejską normą DIN 61200, która jest odpowiednikiem specyfikacji brytyjskiej, amerykańskiej czy rosyjskiej (BS4060, SAEF & GOST). Filc produkowany jest dla nas wyłącznie przez certyfikowanych producentów, z którymi mamy wieloletnie doświadczenie. Nie produkujemy jednak filcu w naszej produkcji na Słowacji. 

 

Filc wełniany dostarczamy w różnych grubościach (od 1 mm) i gęstościach (od 0,18 g/cm3), w zależności od ostatecznego zastosowania. Podstawowe kolory filcu wełnianego to naturalna biel i szarość. Podstawowa forma filcu występuje w rolkach nawiniętych na papierową tubę lub w arkuszach. Mamy dla Ciebie również rozwiązania filcowe w postaci gotowych produktów lub półfabrykatów. Są to w szczególności paski filcowe, wycięcia i wycięcia, wałki, tarcze, korpusy do szerokiego zakresu zastosowań.

 

Rozwiązania z filcu wełnianego mogą być stosowane w prawie wszystkich gałęziach przemysłu. Oto główne przykłady zastosowań technicznych:

  • uszczelki i izolacje,
  • polerowanie i wykańczanie,
  • smarowanie, smarowanie i aplikacja,
  • konserwacja maszyn i urządzeń,
  • podkładki robocze,
  • nadzienia.

 

 

Wybierz z naszej oferty filc dokładnie według swoich pomysłów. Oto główne kategorie:

 
 
 
Felt roll
 
 
Felt sheets
 
 
Wybierz sobie z oferty

FILC WEŁNIANY

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pełna (Desktop) wersja