Zastosowanie filcu

 
 
 
Warning
 
 
 
Wprowadzenie > Zastosowanie filcu
 
Wykorzystanie filcu

Filc ma szerokie zastosowanie w niemal wszystkich instniejących sektorach przemysłu. Oto niektóre przykłady zastosowania filcu:

 
 
 
 

Zapobieganie skrzypieniu

Elastyczna struktura filcu robi z tego materiału idealny środek zapobiegający skrzypieniu i świstaniu ocierających się materiałów..

Pakowanie

Filc o różnych gęstościach może być wykorzystany do powlekania i pakowania – zaczynając od wypełniania pustych miejsc do amortyzacji i tłumienia. 

Uszczelnianie

Dzięki elastyczności, nieodłączna właściwość włokien wełnianych, filc wełniany doskonale sprawdza się jako materiał uszczelniający.

Polerowanie

Filc o różnych gęstościach może być wykorzystany do powlekania i pakowania – zaczynając od wypełniania pustych miejsc do amortyzacji i tłumienia.

Izolacja

Włókna wełniane i proces spilśniania naturalnie zatrzymują ciepło i absorbują wodę. 

Tłumienie wibracji

Włókna i giętka struktura filcu powodują tłumienie wibracji.

Kontrola hałasu

Filc zmniejsza przenoszenie dźwięku, tłumi hałas, a także stosowany jest jako funkcjonalna i estetyczna bariera dźwiękowa. 

Smarowanie

Filc wełniany zawiera strukturę porowatą i posiada zabudowane kanaliki włosowate, co poprawia nasiąkliwość filcu i pomaga w transporcie cieczy. Zaabsorbowane ciecze są stopniowo uwalniane, dzięki czemu fil może służyć jako skuteczny środek do smarowania.

Filtraowanie

Miejsca porowate w filcu bardzo dobrze pochłaniają i nie dopuszczają do przedostawania się niepożądanych częsteczek takich jak pył, sadza itd. Filc jest również odporny nadługotrwałe oddziaływanie wody, oleju i innych chemikaliów. Takie właściwości jak elastyczność i wytrzymałość umożliwiają wykorzystanie filcu jako „uszczelka – materiał wypełniający“ w maszynach wykorzystujących elementy (zakończenia i prasy) metalowe w procesie cięcia i krojenia. Filc pomaga również czyścić i usuwać zanieczyszczenia z walca stalowego we wskazanym procesie produkcyjnym.

Wzornictwo i dekoracje

Oprócz standardowych możliwości wykorzystnia filcu, dzięki swoim unikalnym własnościom, doskonałym kolorom i eleganckiemu wyglądowi, idealnym materiałem do celów dekoratorskich i wzorniczych.